الماس در نرم افزار حسابداری طلا وجواهر مسبح ماندگار

آشنایی و شناخت الماس  امکانات و ابزار نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مسبح ماندگار

الماس دانه بلوری شده  کربن است و جزو سنگ‌های قیمتی به‌ شمار می‌آید.

الماس مسبح ماندگار نرم افزار حسابداری

آموزش سنگ الماس برای نرم افزار حسابداری طلا و جواهر

 

آشنایی با شکل گیری الماس

دانه های کربن بایستی  در فشار بسیار بالا سختی فشرده ودر همان حال با حرارت بسیار بالا  گرم شوند در این شرایط دانه کربن  تبدیل به بلور کربن شده و با فشار بالا به یک دیگر می چسبند و و الماس  که می شناسیم را شکل میدهد.

بیشترین الماس کشف شده بشر به زمان  شکل گیری زمین جابه جایی قاره ها بوده که لایه های زیرین زمین به سطح نزدیک شده اند  و هم اکنون هم در لایه های نزدیک به هسته مرکزی زمین حدود عمق ۱۲۰ الی ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین الماس های جوان  در حال  شکل گیری هستند اما امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

بشر فقط می تواند  به الماسهای که در زمان جابه جایی قاره ها به سطح زمین نزدیک شده اند ویا الماسهای که توسط ماگماهای آتش فشانی به سطح زمین آمده اند در گلوگاه های آتشفشان ها خاموش دست پیدا کند .

غیر معادن  عمیق زمین الماسهای بی شماری از  بستر رود خانه ها  و بستر اقیانوس ها کشف شده است  قدیمی ترین  الماس  کشف شده  عمری معادل ۲.۵ بیلیون سال و جوان ترین الماس کشف شده ۴۵ میلیون سال عمر دارد

قدمت  تاریخ شناخته شدن  وکشف الماس به۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در هندوستان بر میگردد و حدود ۲۰۰۰ سال بشر  تنها معدن کشف الماس راهندوستان میدانست  ودر قرن ۱۸ میلادی معادن برزیل کشف شد  و بعد از آن در سال ۱۸۷۰ میلادی معادن آفریقای جنوبی پیدا شدکه در حال حاضر بزرگترین معدن الماس جهان معدن آفریقای جنوبی می باشد

در قرن اول میلادی الماس به اروپا رسید  ولی به دلیل کمیابی و گرانبها بودن فقط در اختیار اشراف و خواندان سلطنتی بود  وعمده تجارت الماس مربوط به انگلستان بوده در اوایل قرن ۲۰ الماس به آمریکا راه پیدا کرد وبه دلیل علاقه شدید  به این سنگ گرانبها به جایی رسید که در ده ۳۰  قرن ۱۹ اغلب هنرپیشه های هالیود از جواهرات الماس استفاده میکردند وباعث محبوبیت الماس در بین تمام اقشار جوامع شدند

ولی فقط ۲۵% الماس های استخراج شده

فرمول شیمیای  الماس کربن خالص[C] تشکیل شده و ساختار  کریستالی آن مکعب [cubic] شناخته می شود

الماس تنها سنگ قیمتی است که فقط از یک عنصر  درست شده است و این خاصیت الماس آن را منحصر به فرد تر دیگر سنگهای قیمتی کرده است.

الماس های که از کیفیت خوب برای استفاده شدن  به عنوان جواهر را نداردن در صنایع از آن استفاده می شود.

الماس هایی که به عنوان سنگ قیمتی در جواهرات استفاده می شوند حدود ۹۹.۹۵ درصد آن از کربن خالص تشکیل شده  است.

والباقی  ۰.۰۵ درصد ناپاکی الماس  بیش از ۲۵ نوع عنصر دیگر را شامل میشود که در زمان شکل گیری آن  الماس با آن همراه شده است.

ولی فقط ۲۵% الماس های استخراج شده جهان به صنعت جواهر سازی وارد می شوند  و۷۵% مابقی  برای خاصیت  سختی الماس زیرا الماس سخت‌تر از هر چیز دیگری است که می‌شناسیم.

سایر کاربردها آن در صنایع دیگر و عمدتا برای ساخت مته های حفاری و یا برش و لیز  ساخت موتور جت تیغ های جراهی  هد های خواندن اطلاعات دستگاهای برقی  و پنجره های فضا پیما استفاده  می شود

شهر سورات در ایالت گجرات به شهر تراش سنگ های قیمت و الماس ومرکز مبادلات سنگ های قیمتی هند شناخته می شود.

آنتورپ در کشور بلژیک یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت الماس در دنیاست  و روزانه سقف معاملات آن بیش از ۲۰۰ میلیون دلار  باشد.

واحد اندازه گیری سنگ الماس همانند تمام سنگ های قیمتی دیگر  قیراط است و هر پنچ قیراط برابر با یک گرم استهر پنج هزار قیراط برابر با یک کیلو گرم است.

الماسی که در صنعت جواهر سازی استفاده میشود را پیش از آنکه به صورت جواهر درآید تراش می‌دهند و پرداخت می‌کنند. تراش و پرداخت الماس در درخشندگی آن تأثیر فراوان دارد.

درجه بندی

درجه بندی الماس به چهار  شاخص مرتبط است

شاخص های

 1. پاکی سنگ
 2. رنگ سنگ
 3. تراش سنگ
 4. وزن سنگ و یا سایز

 

به این چهار  خاصیت ۴CS گفته میشود

 • پاکی سنگ:

وجود و یا عدم وجود هر نوع خلل که شامل لکه ترک ویا وجود هر عنصر دیگر دردرون سنگ به پاکی و ناپاکی سنگ مرتبط میشود

 

 • رنگ سنگ:

الماس بر خلاف تصور به همه رنگها در طبیعت یافت میشود اما رنج معمولی رنگ در سیستم درجه بندی  از بیرنگ تا رنگ زرد یا قهوه ای  است.

عنصر اصلی که عامل رنگ در الماس می باشد عنصر نیتروژن است.

اساسا رنگ الماس به دسته تقسیم میشود.

 • رنگ معمولی از بیرنگ تا زردیا قهوه ای

 

 • رنگهای فانتزی که شامل رنگهای فانتزی  مانند سبز قرمز سیاه  بنفش طلایی و…. میباشند.

رنگ سنگ دارای طبقه بندی رنگی از بی رنگ D   و با افزایش مقدار رنگ تا Z  می باشد.

چشم غیر حرفه ای حتی تا ۵ درجه  تغییر رنگ را که وزن  آنها کمتر اط نیم قیراط باشند را نمی تواند تشخیص دهد.

و رنگی که افراد عادی در الماس می ببنند از بخش تشکیل می شود.

 1. رنگ بدنه سنگ
 2. تللو(مجوعه نورهایی که از درون و از سطح سنگ منعکس میشوند)
 • شکست نور(تجزیه نور)
  • تراش سنگ: به تمام جزئیات وکیفیت تراش می توان اشاره کرد  که  تاثیر بر روی تللو و تجزیه نور  وظاهر سنگ دارد و هرچه باعث زیبایی ظاهر و بیشتر شدن درخشش و تجزیه نور بهتر در سنگ بشود بهتر است.
  • وزن یا سایز: وزن سنگهای قیمتی برحسب قیراط و یا (کاراتcarat) سنجیده میشود که این کلمه از گیاه مدیترانه ای به نام  (corob) گرفته شده که از دانه های این گیاه  برای  وزن کشی سنگهای قیمتی استفاده میشده است.

هر پنج قیراط برابر با یک گرم  می باشد  و علامت بین الملی عدد صحیح آن ct  و علامت اعداد  اعشار آن سوت یا پوینت(point) گفته میشود  و در تشخیص قیمت سنگ قیمتی هر چه قدروزن سنگ بیشتری باشد سنگ گرانبهاتر می شود.

در نرم  افزارهای تخصصی صنف طلا وجواهر مسبح ماندگار کار شرکت اشراق  رایانه پژوه ویرا  امکانات فراوانی برای شما تعبیه شده است تا شما بتوانید اطلاعات صحیح  از جواهرات  قیمتی خود را در  آن نگه داری کنید  تا در زمان قیمت گذاری آنها با مشکل روبرو نوشید.

در  نرم افزارهای مسبح ماندگار برای گروه های صنفی مرتبط

نرم افزار حسابداری طلا و جواهر فروشی مسبح ماندگار هشت

طلا و جواهر فروشی

نرم افزار حسابداری مخراجکاری مخصوص مخراجکاران

مخراجکاران

نرم افزار حسابداری مدیریت کارگاه طلاسازیتولید کنندگان جواهر

ابزار نگه داری دقیقی برا نگه داری اطلاعات سنگهای قیمتی آماده شده است بتوان به راحتی اقدام به خرید سنگهای قیمتی کرد و با دقت فروان گزارشهای تفکیکی فراوانی برای کسب بهترین نتیجه را داشته باشد

در بخش نگه داری ابزار کامل انبارداری و سورت ودسته بندی سنگ   آماده شده در نرم افزار   امکانات فراوانی برای شما در نظر گرفته شده است تا بهترین نتیجه وعملکرد را نصبت به رقیبان خود داشته باشید.

در بخش تولید با ابزار های متفاوت بسته به نیاز استفاده  کنندگان  به اشکال مخراجکاری ساده مخراجکاری صنعتی  و مشارکت درساخت مخراج کاران بیشتر معضلات صنف را در بخش کنترل تولید و بهای تمام شده  رفع کرده و  و بهترین نتیجه را در اختیار استفاده کنندگان خود قرار میدهد.

در بخش پخش بنکداری با ابزار ها ی کمکی خود برای به روز نگه داری قیمت  سنگهای قیمتی به کمک بنکداران  صنف طلا آمده  تا در ارایه خدمات به مشتریان خود سهولت و راحتی استفاده از یک نرم افزار  یک پارچه  لذت ببرند.

در بخش  ویترین داری تک فروشی با  جمع  آوری جامع ترین اطلاعات کار  به روز ترین روش قیمت گذاری اجناس  شناسنامه کاملی برای مشتریان و  آسودهگی خاطر برای  فروش صحیح را برای استفاده کنندگان خود به ارمغان می آورد  و برای دلایل بالا نرم افزار حسابداری طلا و جواهر  مسبح ماندگار به بهترین نرم افزار حسابداری طلا وجواهر تبدیل شده است.

صحفه اینستاگرام ما رابرای مطلع شد از اخباردنبال کنید ERPV.IR

www.instagram.com/eshraghrayaneh.ir/

صفحه آپارت ما را برای دیدن فیلم های آموزشی دنبال کنیدERPV

 

 

نرم افزار حسابداری طلا و جواهر ماندگار

فهرست