نرم افزار حسابداری طلا ، نقره ، پلاتین ، سنگ ، سکه ، ارز و جواهر فروشی ، بنکداری و طلاسازی

الماس در نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مسبح ماندگار

الماس دانه بلوری شده  کربن است و جزو سنگ‌های قیمتی به‌ شمار می‌آید.

الماس مسبح ماندگار نرم افزار حسابداری

آشنایی با شکل گیری الماس

دانه های کربن بایستی در فشار بسیار بالا، سختی فشرده و در همان حال با حرارت بسیار بالا  گرم شوند. در این شرایط دانه کربن تبدیل به بلور کربن می‌شود و با فشار بالا به یکدیگر می‌چسبند و الماسی  که می شناسیم را شکل میدهد.

بیشترین الماسی که کشف شده است به زمان شکل گیری زمین، و هنگام جابه جایی قاره ها مربوط است. در آنزمان لایه های زیرین زمین به سطح نزدیک بودند. هم اکنون هم در لایه های نزدیک به هسته مرکزی زمین، حدود عمق ۱۲۰ الی ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین، الماس های جوان  در حال شکل گیری هستند اما امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

بشر فقط می تواند به الماسهایی که در زمان جابه جایی قاره ها به سطح زمین نزدیک شده‌اند و یا الماسهایی که توسط ماگماهای آتش فشانی به سطح زمین آمده اند، در گلوگاه های آتشفشان های خاموش دست پیدا کند.

غیر از معادن عمیق، بشر المــاسهای بیشماری از  بستر رود خانه ها  و بستر اقیانوس ها کشف کرده‌است. قدیمی ترین  الماس  کشف‌شده  عمری معادل ۲.۵ بیلیون سال و جوان ترین مورد کشف‌شده ۴۵ میلیون سال عمر دارد.

بررسی تاریخی

قدمت  تاریخ شناخته شدن  و کشف الماس به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در هندوستان بر میگردد و حدود ۲۰۰۰ سال بشر  تنها معدن کشف این سنگ را هندوستان میدانست. در قرن ۱۸ میلادی معادن برزیل کشف شد  و بعد از آن در سال ۱۸۷۰ میلادی معادن آفریقای جنوبی پیدا شد که در حال حاضر بزرگترین معدن الماس جهان معدن آفریقای جنوبی می باشد.

در قرن اول میلادی الماس به اروپا رسید  ولی به دلیل کمیابی و گرانبها بودن فقط در اختیار اشراف و خاندان سلطنتی بود. عمده تجارت این سنگ مربوط به انگلستان بوده است. در اوایل قرن ۲۰ الماس به آمریکا راه پیدا کرد و به دلیل علاقه شدید به این سنگ گرانبها به جایی رسید که در ده ۳۰  قرن ۱۹ اغلب هنرپیشه های هالیود از جواهرات الماس استفاده میکردند وباعث محبوبیت الماس در بین تمام اقشار جوامع شدند. تا کنون فقط ۲۵% الماس های استخراج شده است.

فرمول شیمیای  الماس کربن خالص[C] تشکیل شده و ساختار  کریستالی آن مکعب [cubic] شناخته می شود

الماس تنها سنگ قیمتی است که فقط از یک عنصر  درست شده است و این خاصیت آن را منحصر به فرد تر از دیگر سنگهای قیمتی کرده است.

تقسیم بندی الماس ها

از الماس هایی که کیفیت خوبی برای استفاده به عنوان جواهر ندارند، در صنایع  استفاده می شود.

الماس هایی که به عنوان سنگ قیمتی در جواهرات استفاده می شوند حدود ۹۹.۹۵ درصد آن از کربن خالص هستند.

و الباقی  ۰.۰۵ درصد ناپاکی الماس  بیش از ۲۵ نوع عنصر دیگر را شامل میشود که در زمان شکل گیری الماس با آن همراه شده‌اند.

ولی فقط ۲۵% الماسهای استخراجی جهان به صنعت جواهر سازی وارد می شوند. الماس سخت‌تر از هر چیز دیگری است که می‌شناسیم. ۷۵% مابقی به خاطر خاصیت سختی الماس در کارهای دیگر استفاده دارد .

سایر کاربردهای آن در صنایع دیگر و عمدتا برای ساخت مته های حفاری و یا برش و لیز، ساخت موتور جت، تیغ های جراحی، هد های خواندن اطلاعات دستگاهای برقی  و پنجره های فضا پیما مورد استفاده دارد.

شهر سورات در ایالت گجرات به شهر تراش سنگ های قیمت و الماس ومرکز مبادلات سنگ های قیمتی هند شناخته می شود.

آنتورپ در کشور بلژیک یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت الماس در دنیاست  و روزانه سقف معاملات آن بیش از ۲۰۰ میلیون دلار  باشد.

واحد اندازه گیری سنگ الماس همانند تمام سنگ های قیمتی دیگر  قیراط است و هر پنچ قیراط برابر با یک گرم استهر پنج هزار قیراط برابر با یک کیلو گرم است.

الماسی که در صنعت جواهر سازی استفاده میشود را پیش از آنکه به صورت جواهر درآید تراش می‌دهند و پرداخت می‌کنند. تراش و پرداخت الماس در درخشندگی آن تأثیر فراوان دارد.

درجه بندی

درجه بندی الماس به چهار  شاخص مرتبط است

شاخص های

 1. پاکی سنگ
 2. رنگ سنگ
 3. تراش سنگ
 4. وزن سنگ و یا سایز

 

به این چهار  خاصیت ۴CS می‌گویند

 • پاکی سنگ:

وجود و یا عدم وجود هر نوع خلل که شامل لکه ترک ویا وجود هر عنصر دیگر دردرون سنگ به پاکی و ناپاکی سنگ مرتبط میشود

 

 • رنگ سنگ:

الماس بر خلاف تصور به همه رنگها در طبیعت یافت میشود اما رنج معمولی رنگ در سیستم درجه بندی  از بیرنگ تا رنگ زرد یا قهوه ای  است.

عنصر اصلی که عامل رنگ در الماس می باشد عنصر نیتروژن است.

اساسا رنگ الماس به دو دسته تقسیم میشود.

 • رنگ معمولی از بیرنگ تا زرد یا قهوه ای
 • رنگهای فانتزی که شامل رنگهای فانتزی  مانند سبز قرمز سیاه  بنفش طلایی و…. میباشند.

رنگ سنگ

رنگ سنگ دارای طبقه بندی رنگی از بی رنگ D   و با افزایش مقدار رنگ تا Z  می باشد.

چشم غیر حرفه ای حتی تا ۵ درجه  تغییر رنگ که وزن  آنها کمتر از نیم قیراط باشند را نمی تواند تشخیص دهد.

و رنگی که افراد عادی در الماس می ببنند از چندین بخش تشکیل می شود.

 1. رنگ بدنه سنگ
 2. تلالو (مجوعه نورهایی که از درون و از سطح سنگ منعکس میشوند)
 • شکست نور(تجزیه نور)
  • تراش سنگ : به تمام جزئیات وکیفیت تراش می توان اشاره کرد  که  تاثیر بر روی تللو و تجزیه نور  وظاهر سنگ دارد و هرچه باعث زیبایی ظاهر و بیشتر شدن درخشش و تجزیه نور بهتر در سنگ بشود بهتر است.
  • وزن یا سایز: وزن سنگهای قیمتی برحسب قیراط و یا (کارات carat) سنجیده میشود. این کلمه از گیاه مدیترانه ای به نام  (corob) می‌آید. از دانه های این گیاه  برای  وزن کشی سنگهای قیمتی استفاده میشده است.

واحد وزنی

هر پنج قیراط برابر با یک گرم  می باشد.  و علامت بین الملی عدد صحیح آن ct  و علامت اعداد  اعشار آن سوت یا پوینت(point) است.  در تشخیص قیمت سنگ قیمتی هر چه قدر وزن سنگ بیشتر باشد سنگ گرانبهاتر می شود.

 

در نرم  افزارهای تخصصی صنف طلا وجواهر مسبح ماندگار کار شرکت اشراق  رایانه پژوه ویرا،  امکانات فراوانی برای شما وجود دارد. با این امکانات شما می‌توانید اطلاعات صحیح  از جواهرات  قیمتی خود را در  آن نگهداری کنید. و در زمان قیمت گذاری آنها با مشکل روبرو نشوید.

در مجموعه نرم افزارهای طلا و جواهر مسبح ماندگار ابزار نگهداری دقیقی برای اطلاعات سنگهای قیمتی وجود دارد. تا بتوان به راحتی اقدام به خرید سنگهای قیمتی کرد. و با دقت فراوان گزارشهای تفکیکی مختلفی برای کسب بهترین نتیجه را داشته باشید.

الماس در نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مسبح ماندگار

در بخش نگهداری ، ابزار کامل انبارداری و سورت و دسته‌بندی سنگها از جمله الماس وجود دارد.

در بخش تولید ، با ابزار های متفاوت، برپایه‌ی نیاز استفاده‌کنندگان به روشهای مخراجکاری ساده ، مخراجکاری صنعتی و مشارکت درساخت مخراج کاران، معضلات صنف در بخش کنترل تولید و بهای‌ تمام‌شده را حل کرده است. و بهترین نتیجه در اختیار استفاده کنندگان قرار دارد.

در بخش بنکداری ، با ابزار های کمکی خود برای بروزنگهداری قیمت سنگهای قیمتی از جمله الماس و برلیان، به بنکداران صنف طلا کمک می‌کند. تا در ارایه خدمات به مشتریان خود از سهولت و راحتی استفاده از یک نرم افزار یکپارچه  لذت ببرند.

در بخش  ویترین داری و تک فروشی ، با  جمع‌آوری جامع ترین اطلاعات کار ، به روز ترین روش قیمت گذاری محصولات، شناسنامه کاملی برای مشتریان و  آسودگی خاطر برای  فروش صحیح را برای استفاده کنندگان دارد.

بنا به دلایل بالا نرم افزار حسابداری طلا و جواهر  مسبح ماندگار،  بهترین نرم افزار حسابداری طلا و جواهر است.

فهرست