نرم افزار حسابداری طلا ، نقره ، پلاتین ، سنگ ، سکه ، ارز و جواهر فروشی ، بنکداری و طلاسازی

قدیمی ترین نشانه‌های طلا، دلیل ارزشمند بودن طلا و ماجرای سکه داریک هخامنشیان

قدیمی ترین نشانه‌های طلا

آشنایی انسان با طلا بسیار کهن است. بسیاری براین باورند که انسان‌های اولیه پس از مشاهده طلا در غارها و رودخانه ها به این فلز براق و خیره‌کننده، علاقه مند شده و از همان زمان این فلز برای انسانها گرانبها شناخته شده است.

قدیمی ترین  نشانه های طلا  در تاریخ بشر به  تمدنهای اولیه خاورمیانه  باز میگردد. ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح  (بیش از ۶۰۰۰ سال پیش) سومریان اولین انسانهایی بودند که در تاریخ نام خود و طلا را  به ثبت رساندند.

قدیمی ترین نشانه‌های طلا مبحثی پژوهشی توسط کارشناسان نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مسبح ماندگار

دلیل ارزشمند بودن طلا

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است؛ ویژگی‌هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می‌شود. همچنین این فلز این قابلیت را دارد که تا حد رشته های بسیار کوچکی درآید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد.

دلیل ارزشمند بودن طلا مبحثی پژوهشی توسط کارشناسان نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مسبح ماندگار

ماجرای سکه داریک هخامنشیان

اما اهمیت طلا در زمانی که هخامنشیان ۵۱۶ سال پیش از میلاد(کمتر از ۲۶۰۰ سال پیش) اولین سکه را ساختند، شروع شد. هخامنشیان، داریک اولین سکه طلایی جهان را به عنوان پول رایج  قاتح جهان  انتخاب کردند و از آن در تجارت های جهانی خود استفاده کرده و طلا را به عنوان مطرح ترین فلز جهان و نماد ثروت و قدرت  به جهان معرفی کردند. ولی ترویج و ضرب سکه در کشورهای دیگر همچنان از مس، مفرغ  ونقره بود تا اینکه ضرب سکه طلا، بعد از داریک و پس از ۳۰۰ سال توسط رومیان انجام شد. این شد که طلا بعد از گذشت قرن ها، هنوز هم بزرگترین پشوانه پولی جهان طلا  است و کشورهای قدرتمند پول و اقتصاد خود را با ذخایر طلای  خود معرفی میکنند.

داریک هخامنشیان مبحثی پژوهشی توسط کارشناسان نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مسبح ماندگار

 

© تحقیق و پژوهش از محمد حسین خاتمی‌دوست

 

فهرست